HABERLER


16. Festival Sona Erdi

İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ BİTTİ: 18 BİN 500 SEYİRCİ...

Bu yıl 16’ncı kez düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali sona erdi. 87 ülkeden bin 591 film başvurusu alan festival, ulusal ve uluslararası kategorilerde birçok film ilk kez beyaz perdeye taşıdı. Özel seçkilerle beraber 400’ün üzerinde filmi ücretsiz olarak seyirciyle buluştururken; atölye çalışmaları ve söyleşilerle bir hafta boyunca sinemaya dair etkinliklere ev sahipliği yapan festival, 18 bin 500 kişiyi ağırladı.

‘KEREM GÖRSEV KONSERİ İLE AÇILIŞ’

Festivalin açılış töreni, Buca’yı 365 gün kültür ve sanatla buluşturmak üzere Buca Kültür ve Sanat Merkezi olarak faaliyet gösterecek olan Buca’nın tarihi köşklerinden biri olan Hacı Davut Fargoh Malikanesi’nde yapıldı. Buca Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan açılış törenine, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, festivalin jüri üyeleri, yerel yönetimlerin temsilcileri, festivalin onur konuğu Tunç Başaran ve festivalde yarışan yönetmenler ile oyuncular katıldı. Açılış, festivalin onur konuğu yönetmen Tunç Başaran’a verilen ödülün ardından flemenko dans gösterileri ve Kerem Görsev’in unutulmaz konseriyle tamamlandı.

‘FESTİVALDE FİLM SEÇKİLERİ’

Film gösterimleri, ana gösterim salonu Fransız Kültür Merkezi olmak üzere, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi, Ege Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü Üniversitesi’nde ücretsiz olarak gerçekleşti. Macaristan Seçkisi, İrlanda Seçkisi, Avrupa Film Akademisi (EFA) Kısa Film Seçkisi, Japonya Seçkisi, Romanya Seçkisi ve Antalya Sinema Derneği’nin En İyi 10 Kısa Film Seçkisi sinemaseverlerle buluştu.  

‘SÖYLEŞİ VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI’

Filmleri gösterilen yönetmenler, film gösterimlerinin ardından soruları cevapladı. Yapılan söyleşi ve atölye çalışmalarıyla bir hafta boyunca İzmir’de sanat ve sinema konuşuldu. Festival kapsamında Behzat Ç., Barda, Gemide, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar gibi filmlerin yönetmeni olan ve festivalin jüri başkanlığını yapan Serdar Akar, Bornova Belediyesi Nikah Salonu’nda İzmirli sinemaseverlerle bir araya geldi. Festivalin bu yılki jüri başkanı olan Akar,  genç sinemacılara sinema ve dizi projeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu, deneyimlerini paylaşarak soruları cevapladı. Festivalin jüri üyesi oyuncu Vildan Atasever de İzmirli sevenleriyle bir araya geldi. Kendisiyle ilgili merak edilen soruları cevaplayarak sinema ve dizi sektörleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Atasever, kadınların televizyondaki temsili ile ilgili yorumlarda bulundu. Mülteci sorununa dikkat çekti. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Film Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Kerem Kaban, Fransız Kültür Merkezi’nde ‘Sinemada ses estetiği ve sesin ontolojisi’ adlı atölye çalışması yaptı. Festival kapsamında konuyla ilgili sinemacılarla bir araya gelen Kaban, ses ve sesin kullanımıyla ilgili açıklamalar yaparak örnekler üzerinden bir sunum yaptı. Kaban ayrıca, ‘Çocuklar için FilmTerapi Atölyesi’ ile 10-14 yaş arasındaki çocuklarla atölye çalışması yaptı. Oktostore ise, iki gün süren ‘Dijital Sinema Atölyesi’ etkinliği ile son teknoloi kameraları İzmirli sinemacılara tanıttı. 

‘GÖRKEMLİ ÖDÜL TÖRENİ’

Oyuncu Ogün Kaptanoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlendi. KültürPark’ta yapılan ödül töreni, Blue Note Orkestrası’nın konseriyle başladı. Protokol konuşmaları ve Flamenko dans gösterisinin ardından ise ödül törenine geçildi. Yusuf Saygı, “Tüm İzmir’in bizi desteklediğini biliyor, hissediyoruz Salonları dolduran, ilgilenen, destek olan herkese teşekkür ederiz. Sinema İzmir’e çok yakışıyor, hep beraber İzmir’i sinemayla daha iyi tanıtabiliriz” ifadelerinde bulundu. İzmir’i kültür sanat kenti yapmanın kendisi için en önemli hedef olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Seneye bize düşen görev, el birliğiyle gönül birliğiyle çalışıp nitelik ve nicelik olarak arttırmak. Hepinize sonsuz teşekkür ediyor, seneye buluşmak umut ve dileğiyle” diye konuştu. Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Sarper ve eşi, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen ve eşi, jüri üyeleri, festivalin onur konuğu yönetmen Tunç Başaran, yerel yönetimlerin temsilcileri ve festivalde yarışan yönetmenler ile oyuncular katıldı.

ALTIN KEDİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışan filmler, yönetmen Serdar Akar’ın başkanlığında, oyuncu Yiğit Özşener, oyuncu Vildan Atasever, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ve Macar sinema yazarı György Baron’un değerlendirmesi sonucunda belirlendi. En İyi Ulusal Animasyon dalında ‘Altın Vuruş’ filmi ile Gökalp Gönen ödül alırken; Ulusal Deneysel dalında Serkan Ertekinin ‘Aidiyet’ filmi, Ulusal Belgesel Kategorisinde ise ‘Godesbana’nın yönetmeni Nursena Şimşek ödül aldı. Üniversite gösterimlerinde yapılan oylama sonucu belirlenen Gençlik Ödülü’nün sahibi ‘Tuhaf Zamanlar’ isimli filmiyle Mehmet Emrah Erkanı oldu. Ulusal film dalında birincilik ödülünü Gezi’de kaybedilen gençlere adanan ‘Sadakat’ filmiyle İlker Çatak aldı. İkincilik ödülü ‘Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film’ ile Ömer Çapaoğlu ve Serdar Önal, üçüncülük ödülünü ise, yönetmen Umut Güven, mültecilerin durumunu çocukların gözlerinden anlatan ‘Duvarların Arkası’ filmiyle aldı. Uluslararası kategoride birincilik ödülü İkinci Dünya Savaşında parçalanmış bir aileyi anlatan ‘A Long Time Ago in Silesia’ filminin yönetmeni Tomasz Protokowicz’e verildi. Bu dalda ikincilik ödülünü ‘Kozmak’ filmi ile Alireza Salmanpour, üçüncülük ödülünü ise ‘Sormeh’ filmiyle Azadeh Ghochagh aldı.

HABERLER


Altın Kedi Ödülleri Sahiplerini Buldu.


İzmir Film Lab için geri sayım başladı.


Altın Kedi için yarışacak filmler açıklandı.


Kısa Filmin Uzun Soluğu


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ.


Kısa filmlerin Oscar yolculuğu İzmir'den başlayacak


Kısa Filmin Uzun Soluğu


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ'NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU


İZMİR’İN FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ’NE SAYILI GÜNLER KALDI


ALTIN KEDİ İÇİN YARIŞACAK FİLMLER AÇIKLANDI


KISA FİLMİN UZUN SOLUĞU


İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi


İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali'ne Büyük İlgi


19. Uluslararası Kısa Film Festivali'nde başvuru heyecanı...


İzmir Kısa Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu


18. İzmir Kısa Film Festivali’ne muhteşem açılış


Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali devam ediyor.


İzmir Kısa Film Festivali kapılarını sinemaseverlere açtı.


18. İzmir Kısa Film Festivali Başlıyor


18. İzmir Kısa Film Festivali Jürisi Açıklandı.


18. İzmir Kısa Film Festivali finalistleri belli oldu.


ULUSLARARASI İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ’NE BAŞVURU YAĞMURU


İzmir Kısa Film Festivali ve Kind People PR İşbirliği


18. Uluslararası Kısa Film Festivali'nde başvuru heyecanı


17. Altın Kedi İçin Yarışacak Filmler Açıklandı


İzmir Kısa Film Festivali içeriği bu yıl da dopdolu.


17. Uluslararası Kısa Film Festivali'nde başvuru heyecanı


16. Festival Sona Erdi


Görkemli Açılış


Festivale büyük ilgi.


UİKFF Başlıyor


Festivale başvuru yağdı.


Sponsorlar