HABERLER


Görkemli Açılış

İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ`NDEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Bu yıl 16.kez kapılarını açan İzmir’in kesintisiz devam eden tek film festivali olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, Buca Kültür Merkezi’nde yapılan açılış töreniyle başladı. Açlışa, festivalin bu yılki jüri başkanı yönetmen Serdar Akar, jüri üyeleri oyuncu Yiğit Özşener, oyuncu Vildan Atasever, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ve sinema yazarı György Baron, festivalin onur konuğu yönetmen Tunç Başaran ve festivalde filmleri yarışan yönetmen ve oyuncular ile iş dünyasından isimler katıldı. Buca’yı 365 gün kültür ve sanatla buluşturmak üzere, Buca’nın tarihi köşklerinden biri olan Hacı Davut Fargoh Malikanesi, yapılan yenilemelerle Buca Kültür ve Sanat Merkezi olarak kapılarını açtı. Festival açılış töreniyle beraber açılan merkez, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, festivalin jüri üyeleri ve Tunç Başaran tarafından gezildi. Açılış, festivalin onur konuğu yönetmen Tunç Başaran’a verilen ödülün ardından flemenko dans gösterileri ve Kerem Görsev konseriyle tamamlandı. 

‘İZMİR’İ SİNEMAYLA TANITABİLİRİZ’

Festival direktörü Yusuf Saygı, festivale bir yıldır hazırlandıklarını ve dünyanın birçok yerinden gelen başvuruları ekibiyle beraber titizlikle değerlendirerek ortaya güzel bir iş çıkarttıklarını ifade etti. Saygı, “Festivalimiz aracılığıyla bu kadar sinemaseveri bir araya getirebilmek çok güzel. Bir hafta boyunca çok güzel filmlerle karşınızda olacağız. Her zaman söylediğim gibi, İzmir’i sinemayla tanıtabilir, İzmir’i sinemayla daha tanınır hale getirebiliriz” diye konuştu.

‘KÜLTÜR KOKUYOR, SANAT KOKUYOR’

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, hedeflerin gerçekleşmesine dikkat çekerek, “Bu akşam çok güzel bir akşam. Kültür kokuyor, sanat kokuyor. Sanatın, ticaretin, siyasetin hangi alanı olursa bir hedef konduğunda, o 16 yıl aralıksız devam edebiliyorsa gerçekten çok önemlidir, kıymetlidir ve ciddi emekler vardır. Kendini sanata sinemaya adamış bu insanlar, içten gelen bu alkışı hakediyorlar” dedi. Bu özel günün ayrı bir heyecan ve ayrı bir bekleyiş olduğunu söyleyen Piriştina sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu mekan sanata sadece aracılık eden, sizleri bu çatı altında toplayan bir alan ama çok ciddi emekler var. Bizler bir hedef koymuştuk, bugün sizlerin de katılımıyla ilk adımını attık. Eğer bir toplum bir kez sanatın herhangi bir alanı ile tanışabilirse ve bu yerel yönetimle başarılırsa, o öyle bir aşktır ki... Yeter ki insanlarla sanatı tanıştırın. O ilk bakış, ilk dokunuş asla unutulmaz. Ve sanat insanın içine öyle bir girer ki ekmek gibi, su gibi, anne baba gibi vazgeçilmez olur. İşte bu bina da bu binanın işlev kazanması da öyle bir emeğin üründür. Kültür sanat mücadelesinde bizi yalnız bırakmadığınız için sizlere ve aydınlık Türkiye’nin geleceğinin temellerini attığını bilerek Buca’nın geleceği için alınteri akıtan tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.”

‘İNANIYORUM Kİ İZMİR SİNEMA ŞEHRİ OLACAK’

Onur ödülünü Piriştina’dan alan yönetmen Tunç Başaran, “Festivaller güzeldir; birbirini tanımayan bir sürü insan bir araya gelir. Festivaller güzeldir; bir bakarsın kalabalıklar içinden eski sevgilinizi görürsünüz. Festivaller güzeldir; aşık olursunuz. Festivaller güzeldir ama 16.Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali hepsinden güzeldir” dedi. İzmir’in bir sinema şehri olacağına inandığını ifade eden Başaran, “Biz niye İzmir’i sinema şehri yapmayalım? Yapalım, yapacağız. Böyle genç belediye başkanları, gönlünü koyan genç insanlar olduğu sürece, ben göremeyebilirim ama ben inanıyorum ki sizlerin katkısıyla İzmir sinema şehri olacak” şeklinde konuştu. Başaran, ödülünü aldıktan sonra böyle ağır bir soyisimden ödül almanın kendisi için çok önemli olduğunu ifade etti.Açılış, Kerem Görsev konseriyle tamamlandı. O gün babasını kaybetmesine rağmen konseri iptal etmeyen Görsev, kendi bestelerinin yanında efsane film müzikleriyle unutulmaz bir gece yaşattı.

HABERLER


Altın Kedi Ödülleri Sahiplerini Buldu.


İzmir Film Lab için geri sayım başladı.


Altın Kedi için yarışacak filmler açıklandı.


Kısa Filmin Uzun Soluğu


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ.


Kısa filmlerin Oscar yolculuğu İzmir'den başlayacak


Kısa Filmin Uzun Soluğu


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ'NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU


İZMİR’İN FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ’NE SAYILI GÜNLER KALDI


ALTIN KEDİ İÇİN YARIŞACAK FİLMLER AÇIKLANDI


KISA FİLMİN UZUN SOLUĞU


İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi


İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali'ne Büyük İlgi


19. Uluslararası Kısa Film Festivali'nde başvuru heyecanı...


İzmir Kısa Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu


18. İzmir Kısa Film Festivali’ne muhteşem açılış


Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali devam ediyor.


İzmir Kısa Film Festivali kapılarını sinemaseverlere açtı.


18. İzmir Kısa Film Festivali Başlıyor


18. İzmir Kısa Film Festivali Jürisi Açıklandı.


18. İzmir Kısa Film Festivali finalistleri belli oldu.


ULUSLARARASI İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ’NE BAŞVURU YAĞMURU


İzmir Kısa Film Festivali ve Kind People PR İşbirliği


18. Uluslararası Kısa Film Festivali'nde başvuru heyecanı


17. Altın Kedi İçin Yarışacak Filmler Açıklandı


İzmir Kısa Film Festivali içeriği bu yıl da dopdolu.


17. Uluslararası Kısa Film Festivali'nde başvuru heyecanı


16. Festival Sona Erdi


Görkemli Açılış


Festivale büyük ilgi.


UİKFF Başlıyor


Festivale başvuru yağdı.


Sponsorlar